İzin almanız gerekip gerekmediğini kontrol edin.

İzin almanız gerekip gerekmediğini kontrol edin.

İzin almanız gerekip gerekmediğini kontrol edin.

Betonla hiç ilişkisi olmayan tamamen ahşap bir yapı için Türkiye’de yapı izni alamayacağınız yer sayısı son derece sınırlıdır denilebilir. Ahşap ve kütük evlerin bu denli hızla yaygınlaşmasının sebeplerinden biri de budur zaten.


Bağ evleri ülkemizin belli bölgelerinde halen yaygın olarak kullanılan ve daha ziyade yazlık vasfında olan evlerdir. Siz de tarla niteliğindeki arazinize bir bağ evi yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı il veya ilçe müdürlüklerine başvurarak niyetinizi beyan etmelisiniz. Ardından eğer bu alan belediye sınırları içinde kalıyorsa, belediye meclisiniz ile irtibata geçin ve ağaç evinizi etkileyebilecek yerel yönetmelikler, tüzükler ya da yükseklik kısıtlamaları gibi diğer hususlar olup olmadığını kontrol edin.


Bazı durumlarda, bir ağaç evi yapmadan önce izin almak için başvurmanız gerekebilir. Bahçenizde koruma altında ağaçlar olması durumunda da bazı kısıtlamalar söz konusu olabilir. Yerel makamlardan gerekli izinleri temin ederek kendinize küçük bir bağ evi yapmanız mümkün. Bu işlemler ilk etapta gözünüzü korkutabilir ama oldukça rutin ve yurdun dört bir yanında yaygın olarak işleyen bir süreç olduğunu belirtelim. Bununla birlikte belli bir evrak, izin vs. yükü olduğu da aşikâr.


Uzman ekiplerimiz size bu konuda yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır. Lütfen buraya tıklayarak hizmetlerimiz sayfası üzerinden size uygun olan talebi oluşturun.


Yine konuyla alakalı Resmi Gazetede yayınlamış 2005 tarihli mevzuat linkini ekleyeyim. Bu tarihten sonra yayınlanmış bir bildiri olup olmadığını lütfen araştırın.


https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2005/07/20050719-2.htm


Bugünlerde oldukça revaçta olan ve fiyatları da oldukça makul düzeydeki ağaç & ahşap evler aslında gerekli izinler bakımından betonarme evlerden farklı değildir. Ancak bu yapıların kurulurken çevreye ve araziye verdikleri zarar asgari düzeyde olduğundan yerel makamların ağaç, ahşap veya prefabrik evler için esneklik gösterdiğine sık sık rastlıyoruz. Örnek üzerinden gidecek olursak; 250 metrekarelik imarı olmayan bir tarım araziniz olduğunu varsayalım. Bu arazide bir bağ evi yapacak olursanız bu evin oturum alanı 12.5 metrekare olabilir. Bir başka deyişle bu araziye bağ evi yapamazsınız. Ancak ilgili yerel makamlara başvurarak elinizdeki arazinin tarım yapma niteliğine sahip olmadığını belirtir ve küçük bir yapı yapmak istediğinizi beyan ederseniz, gerekli izinleri zorlanmadan alma olasılığınız hayli yüksektir.


Ayrıca önce komşularınızla görüşmeniz de iyi bir fikirdir; bu, daha sonra ortaya çıkabilecek şikayetleri önleyecek ve dostça ilişkilerinizi sürdürmenize yardımcı olacaktır. Ağaç & Ahşap evler komşularınızın evlerinin manzarasını bozabilir ya da komşularınızın odalarının karşısında olabilir ve özel hayatlarını ihlal edebilir. Ayrıca, gayrimenkul sigortanızın ağaç evini kapsadığından emin olmak için sigorta şirketinizle de irtibata geçmeniz gereklidir. Eğer kapsamıyorsa, ağaç evinin neden olduğu her türlü kayıp ya da hasar sigortasız olacaktır.


Elektrik, su, telefon, internet, kanalizasyon gibi altyapı olanakları aslında kendi arazinize bir ev yaparken karşınıza çıkacak en önemli konulardır. Bu olanaklar arazinin yerine bağlı olarak büyük ölçüde değişiklik gösterir. Ancak izinli bir bağ evine elektrik hattı bağlatmanız prensip olarak mümkündür. Bir diğer alternatif ise son yıllarda hızla yaygınlaşan güneş ve rüzgâr panelleridir. Su konusunu arazinizde bir kuyu açarak veya büyük bir depo temin edip arazözle su getirterek çözebilirsiniz. Şehir şebekesinden yararlanmanız yine arazinin yeriyle ilgilidir ama bunu çok kuvvetli bir olasılık olarak hesaplamakta yarar var. Kanalizasyon sorunu kırsal bölgelerde genellikle foseptik çukurları ile çözülüyor. Siz de kendi yazlık eviniz için büyük olasılıkla bu basit ve düşük maliyetli yola başvuracaksınız. Foseptik çukurları ülkemizde toprağa sızdıran bir yapıyla inşa ediliyorlar. Bu yüzden yazlık evinizde toprağa karışacak ağır kimyasal temizlik maddelerinden kaçınmanız hem sizin hem de doğanın sağlığı için daha iyi bir seçenek olacaktır.